Szkolenia i nurkowania rekreacyjne w innych organizacjach nurkowych
Przypominamy wszystkim płetwonurkom KDP/CMAS uczestniczącym w szkoleniach organizowanych przez inne organizacje nurkowe (nawet CMAS-wskie), że uzyskane na tych szkoleniach kwalifikacje (stopnie, specjalizacje, itp.) nie mogą być wpisywane do Książek Płetwonurka KDP przez organizatorów tych szkoleń – należy żądać potwierdzenia uzyskania kwalifikacji na oryginalnym dokumencie organizacji nurkowej prowadzącej szkolenie. Uzyskane kwalifikacje mogą być później zweryfikowane i wpisane do dokumentów KDP PTTK w trybie określonym na podstronie „szkolenie”.
Nurkowania rekreacyjne (stażowe) wykonane pod nadzorem instruktorów lub płetwonurków innych organizacji ze stopniem ekwiwalentnym P3 mogą być potwierdzane przez te osoby w Rejestrze Nurkowań KDP. Wpisy te są ważne i nie wymagają weryfikacji.
ZASADY CERTYFIKACJI UCZESTNIKÓW SZKOLEŃ KDP PTTK
- Uczestnicy wszystkich szkoleń KDP/CMAS otrzymują dokumenty certyfikacyjne potwierdzające nabyte kwalifikacje płetwonurkowe.
- Po ukończeniu każdego kursu P1 lub kursu „cross‑over” organizator szkolenia powinien niezwłocznie wydać uczestnikowi szkolenia dokument zwany „Książką Płetwonurka KDP” wraz z wpisem uzyskanego stopnia wyszkolenia oraz wystawić wniosek o wydanie identyfikatora KDP/CMAS (tzw. plastikowy certyfikat). Wpis stopnia wyszkolenia oraz wniosek o wydanie identyfikatora powinien być poświadczony przez instruktora prowadzącego szkolenie lub szefa szkolenia klubu lub centrum.
- Ceny dokumentów certyfikacyjnych tzn. Książki Płetwonurka KDP i identyfikatorów KDP/CMAS wyszczególnione są na stronie www.kdp.pttk.pl/sklep. Opłaty za w/w dokumenty odprowadzane są przez klub/centrum w całości do OCSP KDP PTTK. Opłaty za identyfikatory mogą być również wnoszone indywidualnie przez zainteresowanych bezpośrednio do OCSP KDP PTTK.
- Po ukończeniu każdego innego kursu instruktor powinien dokonać wpisu w „Książce Płetwonurka KDP” oraz poświadczyć wniosek o wydanie stosownego identyfikatora KDP/CMAS.
- Osoby z innych organizacji nurkowych biorące udział w szkoleniach specjalistycznych KDP/CMAS mogą ubiegać się o wydanie identyfikatora KDP/CMAS na ogólnie przyjętych zasadach.
KURSY P3 – WARIANT WEEKENDOWY
KDP informuje, że uchwałą z dnia 13.10.2007r. wprowadzono zmiany do programu szkolenia na stopień płetwonurka KDP/CMAS *** (P3). W wyniku tej nowelizacji kursy na stopień P3 mogą być prowadzone również w systemie weekendowym, przy spełnieniu następujących warunków:
- kadra kursu musi się składać wyłącznie z instruktorów M2+ lub M3,
- program szkoleniowy należy zrealizować w okresie nie dłuższym niż 60 dni, licząc od daty rozpoczęcia kursu,
- kierownik szkolenia kursu musi być zaakceptowany przez KDP.
MATERIAŁY SZKOLENIOWE
W związku z pojawiającymi się na rynku materiałami szkoleniowymi, KDP informuje, że będzie propagować i dystrybuować jedynie materiały dydaktyczne, które powstały pod nadzorem i po akceptacji KDP.
NOWE WZORY CERTYFIKATÓW NITROKSOWYCH
W związku ze zmianą wzoru certyfikatów PN1 i MN1 uprzejmie prosimy o dołączanie fotografii do wniosku o wydanie tego typu kart KDP/CMAS. Dotychczas wydawane certyfikaty typu „overlay” (wypisywane ręcznie) zachowują swoją ważność.
KARTA NURKOWAŃ
Przypominamy o konieczności korzystania z karty nurkowań przy wszystkich nurkowaniach (szkoleniowych, stażowych, turystycznych, itp).
Korzystanie z karty nurkowań jest obowiązkowe w świetle obowiązujących w Polsce przepisów.
Pobierz kartę nurkowań: karta_nurkowan.doc [100 KB], karta_nurkowan.pdf [125 KB]
PRZYPOMNIENIE: OBOWIĄZEK POSIADANIA ORZECZENIA LEKARSKIEGO
KDP przypomina organizatorom kursów szkoleniowych i Instruktorom KDP/CMAS o bezwzględnej konieczności posiadania aktualnego orzeczenia lekarskiego dopuszczającego do nurkowania. Zasada obowiązuje kursantów i kadrę szkoleniową podczas wszystkich kursów szkoleniowych.
KDP zaleca, aby badania były wykonane przez lekarzy SLK lub przez lekarzy sportowych.
Obowiązkiem instruktora jest uświadomienie płetwonurkom konieczności posiadania badań lekarskich w okresie między szkoleniami.
CMAS – JAKOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO
Działając w myśl pojętej uchwały „CMAS – Jakość i bezpieczeństwo” KDP będzie surowo oceniać nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa w czasie szkolenia.
WNIOSKI O CERTYFIKATY
Przypominamy o konieczności naklejania zdjęć na wnioski o certyfikaty! Brak zdjęcia lub odszukiwanie zdjęć z poprzednich wniosków wydłuża proces wykonywania certyfikatów.
Jednocześnie przypominamy, że czas realizacji certyfikatów KDP/CMAS nie przekracza 2 tygodni. Warunkiem realizacji jest dostarczenie przez organizatora szkolenia wypełnionego wniosku wraz z kopią wpłaty. Nieotrzymanie certyfikatu w wspomnianym wyżej okresie oznacza, że organizator szkolenia nie dopełnił wymienionych wyżej formalności i do niego należy kierować prośby o wyjaśnienie powodów opóźnienia.