Ścieżka techniczna
Ścieżka szkoleń technicznych w KDP/CMAS
Ścieżka techniczna w KDP/CMAS jest dostępna już dla płetwonurków posiadających stopień P2 i mających podstawowy stopień nitroksowy (PN1).
System szkolenia nurkowań technicznych został opracowany biorąc pod uwagę potrzeby nurkujących ale jednocześnie zapewniając stopniowe zapoznawanie się z głębokością i obsługą dodatkowego sprzętu. Zadbaliśmy też o to, aby szkolenie w konfiguracji plecowej i bocznej było spójne.
Chcąc zapewnić bezpieczeństwo nurkowań głębokich, przystępując do szkoleń trzeba posiadać umiejętność korzystania z alternatywnego źródła gazu. Dlatego też proponujemy przeszkolenie z zakresu nurkowania w zestawie dwu-butlowym (PZB) lub nurkowanie w konfiguracji bocznej (PKB) na początku ścieżki technicznej.
Będąc zainteresowanym nurkowaniami głębokimi, możesz wybrać czy chcesz używać konfiguracji plecowej (back mount) czy konfiguracji bocznej (side-mount). System umożliwia obydwie możliwości. Istnieje też możliwość zmiany konfiguracji na dowolnym etapie szkolenia.
Nurkowanie z przyśpieszoną dekompresją rozpoczyna się od stopnia zaawansowanego nitroksu (PN2 lub PN2KB). Szkolenie to uczy korzystania z jednego gazu dekompresyjnego i obsługi jednej butli bocznej. Podczas tego szkolenia nauczysz się także podstaw modeli dekompresyjnych, obsługi programów dekompresyjnych a także planowania i realizacji nurkowań z obsługą gazu dekompresyjnego.
Po stopniu PN2 lub PN2KB możesz dokonać wyboru i przystąpić do kursu nurkowania głębokiego na powietrzu (PGP lub PGPKB) lub rozpocząć ścieżkę nurkowań trimiksowych realizując kurs płetwonurka trimiksu normoksycznego. Możliwość wyboru podyktowana jest z jednej strony ograniczoną dostępnością i wysoką ceną helu, z drugiej strony dużą podatnością niektórych osób na narkozę azotową.
Kurs PGP/PGPKB to kurs nurkowania z przyśpieszoną dekompresją wykorzystując dwa gazy dekompresyjne. Podczas tego kursu, oprócz nauki planowania i realizacji nurkowań z dwoma gazami dekompresyjnymi nauczysz się także sposobów radzenia sobie z narkozą azotową. Kurs PGP/PGPKB daje uprawnienia nurkowania do 50m na powietrzu.
Kurs PT1 to pierwszy kurs nurkowania na trimiksie. Kurs zwany jest też normoksycznym, (mieszanina trimiksowa o procentowej zawartości tlenu 21%). Na kursie nauczysz się planowania nurkowań na mieszankach tlenowo-helowo‑azotowych, użycia dwóch gazów dekompresyjnych oraz obsługi butli argonowej. Kurs daje uprawnienia do 65m.
Dla osób po kursie PGP/PGPKB dostępny jest skrócony kurs PT1S (ze względu na znajomość obsługi dwóch gazów dekompresyjnych).
Ostatnim kursem ścieżki technicznej jest kurs zaawansowanego (full) nurkowania na trimiksie. Tu nauczysz się planowania i realizacji nurkowań na mieszankach trimiksowych z zawartością tlenu poniżej 21%. Dodatkowo przeszkolisz się z obsługi gazu podróżnego. Uzyskasz uprawnienia do głębokich nurkowań.
Posiadając stopień w konfiguracji plecowej a chcąc uzyskać uprawnienia w konfiguracji bocznej (i na odwrót) możesz przejść przez skróconą procedurę uzupełniając jedynie różnice wynikające z innego zastosowania innego sprzętu i odmiennej techniki nurkowania.
Dla wszystkich kursów są to 2 nurkowania związane z techniką nurkowania (skills) oraz jedno nurkowanie głębokie.
==
Ścieżka techniczna w KDP/CMAS została zmodyfikowana w latach 2014/2015. Aktualnie jest dopasowana do potrzeb rynkowych zarówno w kraju jak i na świecie. Połączenie możliwości realizacji nurkowań w konfiguracji plecowej i bocznej jest unikalnym elastycznym rozwiązaniem dającym możliwość odpowiedzi na potrzeby nurkujących w różnych warunkach i miejscach nurkowych.
Polecamy
Znajdź kurs nurkowania
Znajdź klub / centrum nurkowe
Ogłoszenia
Formularze ogólnie dostępne
Kontakt
ul. Senatorska 11, p.25 (II p.)
00-075 Warszawa
e-mail:biuro@cmas.pl
tel. / fax: 22 826 83 89,
22 875 10 25
kom. 604 54 54 87, 604 54 54 88
Konto bankowe OCSP KDP PTTK:
Santander Bank Polska S.A. nr 75 1500 1777 1217 7008 0224 0000