W badania naukowe prowadzone w Tatrzańskim Parku Narodowym przez pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, po raz kolejny zaangażowano płetwonurków z różnych klubów KDP CMAS.
W porozumieniu z Podkomisją Naukową i po otrzymaniu niezbędnych pozwoleń wybrano osoby z odpowiednimi uprawnieniami.
W okresie 24-30.06.2016 przeprowadzono badania w Zielonym Stawie Gąsienicowym, Czarnym Stawie i Morskim Oku. Zespół liczył 10ciupłetwonurków.
W Zielonym Stawie zdemontowano urządzenia służące do echolokacji ryb i pozyskano materiał do analizy przewodów pokarmowych ryb.
W Czarnym Stawie spenetrowano kolejny odcinek linii brzegowej w poszukiwaniu makrolitów. W Morskim Oku znaleziono miejsca gdzie ryby składają ikrę i uzyskano cenne informacje dotyczące budowy gniazd tarliskowych przez pstrągi oraz pozyskano materiał do analizy przewodów pokarmowych. Wykonano również kolejne obserwacje behawioralne ryb występujących w tym stawie. Próby ryb z Morskiego Oka i Zielonego Stawu pozyskano przy pomocy połowów na wędkę (stosowano przynętę sztuczną aby nie wprowadzać obcych organizmów do tych ekosystemów), uznano że jest to najprostszy sposób pozyskania materiału badawczego.
Następne badania zaplanowano na pierwszą połową września. Będą one dotyczyć kartowania dna Morskiego Oka w celu wykonania mapy roślinności rzeczywistej stawu (pozostał jeszcze fragment, którego nie udało się opłynąć w 2015 roku).”
Zapraszamy do oglądania zdjęć w Galerii: https://www.cmas.pl/galeria