Piotr Stós
Podczas Jubileuszu 60-lecia KDP ZG PTTK zaprezentuje wykład pt. „Uczysz nurkować – ucz fotografować, czyli co każdy instruktor musi wiedzieć o fotografii podwodnej?”
Celem wykładu jest omówienie najważniejszych punktów prowadzących adepta fotografii podwodnej do uzyskania dobrego zdjęcia. Instruktor nurkowania, nawet jeżeli sam nie jest aktywnym fotografem, powinien umieć doradzić swoim wychowankom w kwestii doboru sprzętu oraz podstawowych technik fotograficznych.
Piotr Stós z wykształcenia jest hydrobiologiem, absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Nurkuje od roku 1986 roku. Instruktor nurkowania i fotografii podwodnej.
Nurkował na Malediwach, Karaibach, Mauritiusie, Galapagos, Palau, w Indonezji, Tajlandii, Mikronezji, Malezji, Egipcie, Rosji, Hiszpanii, Włoszech, Norwegii. Współwłaściciel firmy Nautica Safari. Od 18 lat prowadzi centrum nurkowe w Chorwacji (wyspy Hvar i Vis). Autor wystaw, artykułów i wykładów poświęconych fotografii podwodnej.Jego fotografie podwodne można spotkać w czasopismach ilustrowanych, folderach, kalendarzach, plakatach i książkach o nurkowaniu.
Krzysztof Starnawski
Krzysztof Starnawski specjalizuje się w nurkowaniu jaskiniowym i z takiej tematyki przedstawi wykład pt. „Meksyk – turystyka, projekty i szkolenia jaskiniowe”.
Płetwonurek, speleolog, taternik, ratownik TOPR, instruktor nurkowania. Organizator i uczestnik wyprawy, która w 2003 roku poinformowała o odnalezieniu wraku zatopionego w 1945 roku na Bałtyku niemieckiego statku MS Goya i licznych wypraw eksploracyjnych w wiele zakątków świata.
Na początku grudnia 2011 roku ustanowił rekord świata w nurkowaniu z zamkniętym obiegiem na poziomie 283 m. Krzysztof Starnawski 1 października 2012 r. zanurkował na głębokość 223 m. w podwodnej jaskini w Hranickiej propasti, ustanawiając nowy rekord Polski. Zdobywca Kolosa w kategorii „Wyczyn roku”.
Karina Kowalska i Justyna Wasiak
Karina Kowalska i Justyna Wasiak autorki projektu m.in. albumu „Karl Heinrich Klingert. Obywatel Wrocławia” oraz filmu animowanego „Skafander Klingerta”, zaprezentują wykład pt. „Powrót do Klingerta”.
Celem wykładu jest zwrócenie uwagi na geniusz zapomnianego u nas wynalazcy Karla Heinricha Klingerta. Jego największym dziełem był zbudowany w 1797 roku pierwszy atmosferyczny skafander do nurkowania, który początkowo miał służyć do oczyszczania dna Odry. Klingert stworzył też dokładne plany kolejnego skafandra, tym razem do nurkowania swobodnego. Swoimi pracami przyczynił się do rozwoju nurkowania swobodnego uprawianego dziś przez kilkanaście milionów ludzi na świecie.
Karina Kowalska – kustosz Muzeum Nurkowania w Warszawie, członek Historical Diving Society Poland
Justyna Wasiak jest redaktorką w Free Frog TV, nauczycielką i tłumaczką języka niemieckiego.
Jest płetwonurkiem i miłośniczką historii nurkowania, członkiem Historical Diving Society Poland.