Medycyna dla Nurkujących

medycyna

 

„Miło nam poinformować Państwa, że już jest dostępna w sprzedaży, od dawna oczekiwana przez prawdziwych pasjonatów nurkowania, kolejna książka dr. med. Jarosława Krzyżaka pt. „Medycyna dla nurkujących”, która powstała we współpracy z wybitnym specjalistą medycyny tropikalnej i podróży prof. dr med. Krzysztofem Korzeniewskim. Książka rekomendowana jest przez Polskie Towarzystwo Medycyny i Techniki Hiperbarycznej, Wojskową Izbę Lekarską oraz Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży.

 

Poprzednie książki autora, „Medycyna dla nurków” z 1998 r.,  „Medycyna nurkowa” z 2006 r. i „Medycyna dla nurków w pigułce” z 2008 r. dawno zniknęły z półek księgarskich i dało się odczuć potrzebę wznowienia publikacji w tym temacie. Ponieważ przez ostatnie lata nieco zmieniło się w medycynie nurkowej, a amatorzy nurkowania częściej nurkują w akwenach daleko poza Polską, obecna publikacja została poszerzona o zagadnienia związane z podróżowaniem i przebywaniem nurka w obcych strefach klimatycznych i sanitarnych, często odwiedzanych podczas wypraw nurkowych.

 

Na wyprawach w szczególności w strefie międzyzwrotnikowej narażeni jesteśmy na ekspozycje różnych patogenów, które warto poznać i nauczyć się im zapobiegać. W rejonach o niskich standardach sanitarnych największym problemem zdrowotnym dla nurkujących jest biegunka podróżnych. Kolejnym zagrożeniem są choroby przenoszone przez komary, muchówki, kleszcze i inne owady. Wśród nurkujących zdarzają się przypadki zachorowań na choroby zakaźne, przeciw którym dostępne są szczepienia ochronne, ale nie zawsze są przyjmowane przed wyjazdem. Ponieważ liczba miłośników nurkowania w strefie tropiku i subtropiku stale rośnie, rozpowszechnienie wiedzy na temat występujących zagrożeń oraz stosowania podstawowych zasad profilaktyki zdrowotnej wydaje się koniecznością.


Nowością w książce jest bogato ilustrowany rozdział ostatni poświęcony niebezpiecznym zwierzętom lądowym i morskim. Może on stanowić krótki przewodnik po wybranych przedstawicielach fauny lądowej i morskiej, która może zagrozić na biwakach jak i pod wodą.

Każdy, kto zdobył kwalifikacje nurka, powinien wykazać się w praktyce znajomością zagadnień, których wykorzystanie może uratować zdrowie albo życie własne lub partnera. Ze wzmożeniem działalności podwodnej wiąże się znacząca liczba wypadków nurkowych, nierzadko prowadzących do śmierci. Prezentowany podręcznik ma wyposażyć nurka w niezbędną wiedzę, która pozwoli zarówno bezpiecznie schodzić pod wodę, jak i wracać na powierzchnię.

Publikację polecamy wszystkim nurkującym, niezależnie od poziomu wiedzy nurkowej, instruktorom nurkowania oraz lekarzom. Książka będzie dostępna w sprzedaży wyłącznie poprzez zamówienia internetowe.

 

 

 

Więcej informacji i zamówienia na książkę poprzez www.medycynanurkowa.pl” - Dr med. Jarosław Krzyżak

Polecamy

Znajdź kurs nurkowania

Znajdź klub / centrum nurkowe

Ogłoszenia

baner najblizsze kursy

Dodatkowych informacji udziela:
Szef Szkolenia KDP
kol. Marcin Kasprzak
tel. 502 32 25 03
Biuro OCSP KDP
tel. 22 826 83 89, 22 875 10 25

 

Formularze ogólnie dostępne

Dokumenty  dla Instruktorów

Klubów/Centrów Nurkowych

KDP/CMAS

Kontakt

 

OCSP KDP PTTK

ul. Senatorska 11, p.25 (II p.)
00-075 Warszawa

e-mail:biuro@cmas.pl

tel. / fax: 22 826 83 89,
22 875 10 25
kom. 604 54 54 87, 604 54 54 88

Konto bankowe OCSP KDP PTTK:
Santander Bank Polska S.A. nr      75 1500 1777 1217 7008 0224 0000

 

  Google+